Üst Kattan Su Akıyorsa Nereye Şikâyet Edilir? - Demirtürk Sıhhi Tesisat - Cihazlı Kırmadan su kaçağı bulma, tespiti ve onarımı, makine ile tıkalık açma

Üst Kattan Su Akıyorsa Nereye Şikâyet Edilir?

Üst Kattan Su Akıyorsa Nereye Şikâyet Edilir?

Su kaçağı, insan yaşamını olumsuz anlamda etkileyen en önemli sorunlardan bir tanesidir. Bu yönüyle ev halkının konforu ve komşuların yaşam alanına yönelik etkileriyle su kaçağına yönelik başarılı bir yol haritası izlemek gerekir. Aksi takdirde sadece artan su faturasını ödemek zorunda kalmayacak aynı zamanda kaçak suyun neden olduğu fiziksel problemlere de katlanmak durumunda kalacaksınız.

Su, yaşam alanının çoğu noktasından geçen tesisat ile hayatı kolaylaştırır. Temiz su boruları ve pis su giderlerinden oluşan tesisatta olası bir kaçak ihtimali hayatınızı ciddi manada etkiler. Apartman yaşamı düşünüldüğünde alt kata akan su çeşitli anlaşmazlıkların da habercisi olur. Bu tür problemlerle karşı karşıya kalmamak adına üst kattan su akması ihtimaliyle ilgili bilgilere göz atmalısınız. Böylelikle akan suyun neden olduğu sorunları daha sağlıklı bir şekilde çözme şansınız olacaktır.

Üst Kattan Su Akıyorsa Ne Yapmalı?

Üst komşunuzun tuvalet, banyo ya da mutfağında bulunan borulardan sızan su sizin için ciddi problemlerin habercisi olacaktır. Çünkü tavanda oluşacak küf sadece koku değil görsel anlamda da olumsuzlukları beraberinde getirecektir. Sizin için hazırlanan bu rehberde üst kattan akan suya karşılık nasıl bir yol haritası izlemeniz gerektiğini değerlendirebileceksiniz.

Komşunuzla İletişime Geçin

Üst kattan su akması problemi ile alakalı ilk olarak komşunuzla iletişime geçip problemin çözülmesi adına destek talep etmelisiniz. Bu çerçevede hem komşunuzla ilişkilerinizi güçlendirebilir hem de farkında olmadığı su sızıntısı için önlem almasını sağlayabilirsiniz. Üst kattan su sızıntısı konusunda iletişim kurarak bir sonuç alamadığınız takdirde site yönetimi ile iletişime geçmelisiniz.

Apartman – Site Yönetimine Başvurun

Apartmanda yaşanan herhangi bir sorundan apartman yönetimi sorumludur. Üst kat komşunuzun evinden sızan su sizi olumsuz etkiliyorsa yönetimden bu problemi çözmelerini talep edebilirsiniz. Su sızıntısı tespiti için komşuya ihtar gönderen yönetim sorununun çözülmemesi halinde komşuya yönelik yaptırımlarda bulunabilir. Bu nedenle de üst kattan su sızıntısı ile ilgili apartman yönetimi ile iletişim kurmak sorunu çözmeyi kolaylaştıracaktır.

Evinizi Sigortalatın

Sitede yaşamıyorsanız ve apartman yönetimi mevcut değilse evinizi sigortalatarak her türlü zarara karşı korumanız mümkündür. Üçüncü şahısların verdiği zararlar konusunda kendinizi korumaya aldığınız sürece üst kattan sızan su sizin için bir problem yaratmayacaktır. Komşunuzla iletişim kurduktan sonra su sızıntısı tespiti ve bu sorunu giderme için çözüme başvurmuyorsa sigorta şirketi aracılığıyla zararınızı giderebilirsiniz. Sigorta firması tespit işlemleri sonrasında zararınızı öder ve su sızıntısı problemini ortadan kaldırır.

Noterden İhtarname Gönderin

Sigorta aracılığıyla zararınızı gidermeyi deneseniz de komşunuzun sorun çıkarması ve ödeme yapmaya yanaşmaması durumunda noterden konuyla alakalı ihtarname gönderebilirsiniz. İhtarname göndermeniz daha sonra açacağınız davalarda sizin için resmi bir kanıt rolüne sahip olacaktır. Bu nedenle de noterden ihtarname göndermeyi göz ardı etmemelisiniz.

Komşunuza Dava Açın

Üst kattan su sızıntısı durumunda hangi yola başvurduysanız komşunuz çözüme yanaşmıyorsa son çare olarak dava açmayı deneyebilirsiniz. Adresinizin bağlı olduğu Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığıyla açacağınız dava sayesinde komşunuzun neden olduğu masrafların karşılanmasını ve mağduriyetin giderilmesini sağlayabilirsiniz. 

Üst Kattan Su Sızıntısı Neden Olur?

Üst kattan su sızıntısı oluşması apartman yaşamının en ciddi problemlerinden bir tanesi olarak dikkat çeker. Bu sorunun ortaya çıkmasında en önemli problemlerden bir tanesi borularda ortaya çıkan eskimedir. Çünkü yıpranan borular zamanla su sızdırır ve alt kattaki komşuların sorun yaşamasına neden olur. Borularda ortaya çıkan sorunların yanı sıra üst komşunun fayans aralarına zarar verecek temizlik malzemesi kullanması da probleme yol açar.

Fayans derzleri beton kadar sağlam ve dayanıklı değildir. Çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi güçlü temizleyicileri tercih eden bireylerin zamanla derzlere zarar verdiği görülmektedir. Bu tür durumların sonucunda suyun alt kata sızması muhtemel olacaktır. Üst kat komşusu ile sorunlar yaşanmasının temelini oluşturan en önemli hususlardan bir tanesi olan bu durumu ortadan kaldırmak adına hem siz hem de üst komşunuz doğru uygulamalara başvurmalısınız.

Üst kattan su sızıntısı oluşması durumunda profesyonel bir destek alarak başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Profesyonel su kaçağı tespiti işlemleri için bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Tüm hakkı saklıdır.
X

Son Gezdikleriniz