Pimaş Görüntüleme Kamerası Kullanarak Su Kaçağı Bulma - Demirtürk Sıhhi Tesisat - Cihazlı Kırmadan su kaçağı bulma, tespiti ve onarımı, makine ile tıkalık açma

Pimaş Görüntüleme Kamerası Kullanarak Su Kaçağı Bulma

Pimaş Görüntüleme Kamerası Kullanarak Su Kaçağı Bulma

Görünmeyen su kaçaklarını kendi başımıza nasıl tespit edeceğinizi biliyor musunuz? Gördüğünüz sızıntılar, düzeltilmesi en kolay olanlardır. Ancak elbette her biri karmaşık değildir. Bu tür sızıntılar görünüşleri doğrultusunda kendileri bildirir. Onları basitçe görebildiğimiz için, onları onarmak için uygun adımları atabiliriz. Ancak soru şu: Peki ya göremediklerimiz?

Çoğu su sızıntısı çıplak gözle kolayca görülmez. Bunlar drenajlardan süzülür ve alt toprağa süzülür. Bu görünmez su sızıntıları, meydana gelen tüm sızıntıların yaklaşık %70'i arasındadır. Aynı olanların çoğu fark edilmez. Ancak bu, onları düzeltmek için çalışmak anlamına gelmez.

  • Kameralı görüntüleme cihazları ile pis su gider borularında su kaçağı, su sızıntısı, tıkanıklık gibi durumlar tespit edilir ve tamiratı yapılır.
  • Pis su boruların uzunluk mesafesini ölçmede bize net bilgiler sağlar.
  • Pis su boru içerisinde eğimsizlik, çatlak, kırık ve çöküntü gibi sorunları tespit eder.
  • Pis su borularının nerelerden geçtiğini belirlememizi kesinleştirir.
  • Bina içerisinden gönderilen görüntülü kamera, rögar ve kanalizasyona doğru ilerleyerek kanalizasyonun ve rögarların yerini tespit eder.
  • Pis su borularının içeriğini görüntülenirken hiçbir yere zarar verilmez. Lavabo gider hattından ya da tuvalet gider hattından içeriye doğru ilerletilerek görüntüleme işlemi yapılır.
  • Kameralı görüntülü su kaçağı tespiti çok az bir zamanda noktasal olarak yapılır.
  • Pis sularda meydana gelen sorunları kamera ile görüntüleyerek, çökme, kaçak olan bölgeyi noktasal su kaçak tespiti yapıldıktan sonra gerekli tamir işlemi yapılır.

Kendi Başımıza Görünmeyen Su Kaçaklarını Nasıl Tespit Ederiz?

Bazen bu sızıntıları tahmin etmek veya önlemek imkansızdır. Ancak evlerimizde su tüketimine dikkat edebiliriz ve bunun için ülkemizde 100 ile 150 litre arasında değişen kişi başına yaklaşık tüketimi bilmemiz gerekiyor. Dört kişilik normal bir aile, aşağı yukarı 12 ile 18 metreküp arasında tüketir.

Zaman zaman faturada aldığımız suyun tüketiminde kayda değer değişiklikler olmaz ve bu sık görülen faktörlerde bulunur. Ancak bu en azından göremediğimiz bir su kaçağı olmadığı anlamına gelmez. Bu, kalıcı bir arıza nedeniyle veya konut yapımındaki bir kusur nedeniyle baştan var olabilir. Bu nedenle, hane tüketim verilerinizi sunduğumuz miktarlarla karşılaştırmanızı öneririz.

Şirketimiz her zaman ve her zaman olası su sızıntılarının olup olmadığı konusunda uyaran periyodik incelemeler yapılmasını tavsiye eder. Bunlar, olası hasarları kurtarmak ve önlemek için gereklidir.

Araştırmalar, otel, fabrika ve endüstrilerdeki su kaçakları kontrol edilip giderildiğinde su tüketiminin %50'ye kadar düştüğünü ve olağandışı durumlarda %90'a ulaşabildiğini ortaya koymaktadır. Tasarruf edilen su tüketimi ilgili revizyonların yapılmasını önermek için oldukça dikkat çekicidir. Evinizde, iş yerinizde veya mahallenizde su kaçağı varsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. 

Görünmeyen su sızıntılarını tespit etmek, yerini tespit etme ve tamir etme zorluğuna katkıda bulunur. Görünür sızıntılar, düzeltilmesi en kolay olanlardır, ancak her birinin kesinlikle aynı derecede karmaşıklığa sahip olmadığı açıktır. Su sızıntılarının büyük çoğunluğu çıplak gözle görülmez. Doğrudan kanalizasyonlardan veya alt topraktan süzülürler.

Teknolojik Aletler Kullanılarak Su Kaçaklarının Tespiti

Bir temel karosu altında bir su şebekesi kırıldığında su sızıntıları oluşur. Bu, toprağın bakır boruları aşındıran kimyasal reaksiyon oluşturan bir faktöre sahip olması nedeniyle olabilir. Su kaçaklarını tespit etmek için uzmanlarımız aşağıda listelediğimiz çeşitli araçları kullanır.

Jeofonlar (Dinleme Cihazı)

Elektroakustik algılama sayesinde yaydıkları ses ile kaçak bulan ve çok hassas bir şekilde sınırlayabilen cihazlardır. Bu işlem, çok geniş bir frekans aralığında çok, çok düşük gürültü seviyelerini işleyebilen son derece gelişmiş özel sensörler ve elektronikler kullanır. Jeofonlar, algılanan farklı ses seviyelerinin karşılaştırmalı olarak görüntülendiği bir ekrana sahiptir.

Termal Görüntüleme Kameraları

Kızılötesi veya termal kameralar da denir. Sıhhi tesisat tesisatlarının ve boruların termal röntgenlerini alarak su kaçağının tam konumundan çok hassas sonuçlar alınmasını sağlarlar. İşlem çok basittir. Kamera taranan alandaki sıcaklığı ölçer ve renkli bir görüntü sunar. İçinde kırmızı veya koyu renkler varsa ve sıcaklık daha yüksekse arızanın kaynağı bulunmuş olacaktır.

Gaz Dedektörleri

Bu sistem, dolana kadar denetlenecek borudan verilen bir izleme gazı kullanır. İçinde su sızıntısına neden olan bir yırtılma varsa, tüm boru hattı üzerinden bir gaz dedektörü geçirilerek bulunacak olan o hassas noktadan gaz çıkacaktır.

 

Profesyonel Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespiti işlemlerinin kesinlikle profesyonel bir şekilde sunulması gerekmektedir. Evinizde ya da iş yerinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız sorunu kendi başınıza çözmek yerine bu alanda bir profesyonel ile iletişime geçmelisiniz. Bu sayede söz konusu su kaçaklarının ortadan kaldırılması mümkün hale gelir. Su kaçağı tespiti noktasında profesyonel bir destek arıyor ve su kaçağına neden olan sorunun çözülmesini istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Tüm hakkı saklıdır.
X

Son Gezdikleriniz