Peteklerin Havası Nasıl Alınır? - Demirtürk Sıhhi Tesisat - Cihazlı Kırmadan su kaçağı bulma, tespiti ve onarımı, makine ile tıkalık açma

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Ev ya da işyerlerindeki peteklerin havasını nasıl alabilirim? Diye araştırma yapıyorsanız peteklerde ısınma sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Bir kısmı ısınan ama bir kısmı buz gibi olan peteklerinize müdahale etmek adına en doğru seçenekleri tercih etmelisiniz. Peteklerinizdeki hava alma işlemi bilen birinden destek alınarak yapılabildiği gibi bireysel olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Evde bulunan düz tornavida ile peteğin üst kısmında yer alan purjör kısmının saat yönünde çevrilmesi gerekmektedir. Kesinlikle purjör vanasını tamamen açmayın. Çeyrek tur ya da yarım tur havanın çıkması için yeterlidir. Su gelene kadar içeride bulunan havayı boşaltın. Ayrıca purjör vanasının altına bir kap veya bez tutarsanız çıkan su ortalığı kirletmez.Peteğinizden su gelmeye başladığında purjör anahtarını yerine takıp tersine çevirerek kapatabilirsiniz. Bu durum yalnızca yeni tip peteklerde geçerlidir. Döküm peteklerde ise hava alabilmek için, vana bağlantı rekorlarını kurbağacık ile açarak alt ve üst rekorlardan havanın çıkmasını sağlayabilirsiniz. Peteklerinizde hava olup olmadığını anlamak için; peteğinizin üst kısmına eliniz ile bakın soğukluk var mı diye kontrol edin. Peteklerinizin üst sol kısımları sıcakken sağ kısımları soğuksa veya tam tersine bir durum söz konusuysa o petekteler de hava olduğunu anlayabilirsiniz. Peteğinizin altında soğukluk varsa bu durum peteğinizin hava problemi ile ilgili olmayabilir. Peteklerin havası, kombi çalışıyor konumdayken alınmalıdır. Peteklerin havası alınırken başka birinin hava alma işlemi bitene kadar kombiye sürekli su basması gerekmektedir. Peteğinizin hava alma işlemi sırasında purjörün tam açılması durumunda kombiniz kendisini kapatabilir ve kendisini arıza koduna alabilir. Hava alımındaki arıza konumu çok önemli bir husus değildir. Kombinizi tekrar kapatıp açtığınızda normal hali gibi çalışmaya başlar. Profesyonel ekibimizle size en uygun hizmetleri sunarken petek hava alma süreçlerini de dikkatli bir şekilde değerlendiriyoruz. Sizin için hazırladığımız bu rehberi değerlendirerek petek hava alma süreçlerinde sizi bekleyen detaylardan faydalanın!

 

Peteklerinizin Hava Yaptığını Nasıl Anlarsınız?

Peteklerde hava yapma durumu su sirkülasyonunun önlenmesi ve ısınma performansının ciddi manada düşmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle de peteklerde bölgesel olarak ısınmama sorunu varsa peteklerin hava yaptığından şüphe etmek gerekir. 

Panel petekler hava yapma konusunda en sık sorunlar yaşanan alternatiflerdendir. Alan kullanımı ve zarif görüntüleri nedeniyle çok tercih edilirler. Ancak hava yapma sorunu kaynaklı problemler düşünüldüğünde müdahale şart olur. Panel petek başta olmak üzere pek çok petek seçeneğinde kullanım sürdükçe tesisatta hava oluşması muhtemeldir. Hava miktarının artışı peteklerde su akışını önler ve bu da ısınmanın önüne geçer. 

Isınmanın arzu edilen seviyede olmaması ve enerji verimliliğinin düşmesi durumunda peteklerde hava alma işlemi ortaya çıkar. Hava alma işlemlerinde amaç petek içinde biriken havanın alınması ve sirkülasyonun kolaylaştırılmasıdır. Bu çerçevede daha başarılı bir ısınma performansının elde edileceğini de ifade etmek mümkündür. Peki, peteklerde hava alma işlemleri nasıl gerçekleştirilmektedir?

Panel Peteklerde Hava Alma

Panel petekler, modern yapılarda ve evlerde kullanılan alternatiflerden bir tanesidir. Döküm peteklerle kıyaslandığında avantaj ve dezavantajları bulunan bu peteklerin havasını alırken purjör vanası olarak adlandırılan kısımdan yapılır. Genellikle peteklerin üst köşesinde yer alan bu vana için özel bir anahtarla hava alma işlemi tamamlanır. Panel peteklerde biriken havayı almak için purjör vanasını çeyrek tur çevirmeniz yeterlidir.

Peteklerinizde hava birikmesi söz konusuysa bir süre hava çıktıktan sonra sıcak su akmaya başlayacaktır. Bu nedenle hava alma işlemi sırasında vananın altına küçük bir kap koymanız etrafın zarar görmesine engel olacaktır. Hava bittikten ve su akmaya başladıktan sonra purjör vanasını tersi yönde çevirerek sıkmalısınız. Sıkma işlemini yeterince yapmadığınız takdirde su kaçırma durumu meydana gelebilir.

 

Döküm Peteklerde Hava Alma

Döküm peteklerinizde hava alma işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız panel peteklere nazaran birtakım farklılıklardan söz etmek gerekir. Hava alma işlemi gerçekleştirmek adına purjör vanasını kullanmanız gerekse de döküm peteklerde bu vananın ulaşılmaz bir noktada olması mümkündür. Bu durumda purjör anahtarı yerine düz uçlu bir tornavida tercih etmek ideal olacaktır.

Döküm peteklerin eski olması ve zaman zaman boyanmaları nedeniyle purjör vanasının kaybolması mümkündür. Öte yandan boyama nedeniyle sertleşen vanayı açmak için de bir nebze güce ihtiyacınız olabilir. Tornavida yardımıyla gerçekleştireceğiniz hava alma işlemini panel peteklerde olduğu gibi bir kap yardımıyla tamamlamalısınız. Kullanacağınız kaba su gelene kadar havayı boşaltarak kaliteli sonuçlara ulaşın!

Kombi Açıkken Petek Havası Alınır mı?

Petek havası alma işlemleri pek çok kombi için kapalı konumdayken gerçekleştirilebilecek bir işlemdir. Ancak kombi kullanma kılavuzunda yazandan farklı olarak peteklerin havasını her zaman alabilirsiniz. Kombinizin açık ya da kapalı konumda olmasının hava alma işlemini olumsuz etkilemesi söz konusu değildir.

Kombiniz açık konumdayken hava alma işlemi gerçekleştirmeniz sadece kombi basıncıda değişikliğe neden olacaktır. Bu nedenle de bütün peteklerin havasını almak istediğinizde su takviyesi yaparak kombinizin basınç seviyesini doğru seviyede tutmalısınız. Kombinin bar seviyesi gerekli seviyenin altında olursa bu durumda kombi çalışmayı durduracaktır. 


Yerden Isıtmada Hava Nasıl Alınır?

Yerden ısıtma sistemlerinde petek bulunmasa da bu sistemlerde de hava oluşması muhtemeldir. Ancak müdahale için bir radyatörün olmayışı tüketicileri endişelendirmektedir. Yerden ısıtma sistemlerinde ortaya çıkan hava yapma sorunlarına yönelik kolektör yardımıyla çözüm üretmek idealdir. Bu nedenle de yerden ısınmanın performans sorunlarına neden olmadan kullanılması şart.

Siz de profesyonel çözümlerimizden faydalanırken peteklerde hava alma süreçlerini değerlendirmeye ne dersiniz? Profesyonel ekibimiz sayesinde ihtiyaçlarınıza en iyi çözümleri sunuyoruz. Üstelik petek hava alma işlemlerinde karşı karşıya kalabileceğiniz sorunların üstesinden gelmenizi de sağlıyoruz. Bizimle iletişime geçerek ihtiyaçlarınızı karşılayın!

Tüm hakkı saklıdır.
X

Son Gezdikleriniz