Peteklerin Altı Isınmıyor - Demirtürk Sıhhi Tesisat - Cihazlı Kırmadan su kaçağı bulma, tespiti ve onarımı, makine ile tıkalık açma

Peteklerin Altı Isınmıyor

Peteklerin Altı Isınmıyor

Petekler, ev ısınmasında rol oynayan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Peteklerde görülen hava yapma durumu ısınma performansını önemli ölçüde etkilerken enerji verimliliği konusunda da dikkat çekici bir olumsuzluğa neden olur. Kalorifer peteğinin alt kısmının ısınmaması birkaç farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Bunlardan ilki radyatörlerin altında pislik birikmesidir. Kaloriferin içinde biriken pislik sıcak suyun rahat akmasına engel olur. Bir diğer ihtimal ise kalorifer tesisatında radyatörlere su gidişini sağlayan borularda tortu ve kireç birikmesi durumudur. Her iki durumda da peteklerinizin temizlenmesi için bir usta çağırmalısınız. Bütün radyatörler normal bir şekilde ısınıyor, ancak sadece bir peteğin altı ısınmıyorsa büyük bir ihtimal radyatörde hava birikmiştir. Peteğin havasını alarak ısınıp ısınmadığını kontrol edebilirsiniz. Peteğin havasını aldıktan sonra bile peteğin altı enlemesine ısınmıyorsa büyük ihtimal radyatörlerin içinde pislik birikmiştir ve usta çağırmanız gerekir.  
Bu çerçevede dikkat etmeniz gereken tek şey peteklerinizin hava yapmaması adına önlem almaktır. Detayları dikkatli bir şekilde değerlendirdikten sonra hem daha başarılı bir sonuca ulaşabilir hem de ısınma sorunlarının üstesinden gelebilirsiniz. İşte peteklerde hava oluşmasına neden olan detaylar!

Peteklerde Hava Oluşmasının Nedenleri

Petekler, ısınma amacıyla kullanılıyor olsa da zaman zaman gerekli sıcaklık seviyesinin altına düşer. Bu durum çoğu zaman bilinçli olsa da birtakım problemler meydana geldiğinde peteklerin istemsiz bir şekilde soğuması söz konusu olur. Hava yapma durumuyla karşı karşıya kalındığına işaret eden söz konusu durumun temelinde borulara hava girişi vardır.

·      Suyun devridaim yaparken çevresel etkenler nedeniyle hava girişi,

·      Aşırı ısınma ve soğuma nedeniyle buharlaşan suyun hava yapması,

·      Kullanılan boru çeşidinin hava yapmaya engel özellikler göstermemesi.

Tüm bu detaylar değerlendirildiğinde peteklerin hava yapması durumu söz konusu olur. Bu tür problemlerin meydana gelmesi ısınma problemlerini de beraberinde getireceğinden önlemler alarak harekete geçmek şart. Peki, bir petek hava yapmışsa tüketicilerin nasıl davranması gerekmektedir?

 

Peteklerde Hava Varsa Ne Yapmak Gerekir?

Peteklerin hava yapması durumunda tercih edilecek olan ilk ve en önemli seçenek havanın alınmasıdır. Çünkü hava alınmadığı takdirde peteğin arzu edilen ısınmayı sağlaması pek mümkün olmayacaktır. O halde peteklerde hava oluşumunun giderilmesi amacıyla çözüm üretmek adına adımları izlemelisiniz.

·      Petekleri elinizle kontrol ederek her noktasının aynı sıcaklıkta olup olmadığını değerlendirin,

·      Peteğin bir kısmı sıcak bir kısmı soğuksa bu durumda peteklerin hava yaptığından emin olabilirsiniz,

·      Hava yapan petekler için öncelikle kombinizi kapatmalı ve purjör anahtarı almalısınız,

·      Petekten boşalacak su için küçük bir leğen alarak purjör vanasını çeyrek tur döndürmelisiniz,

·      Sıcak su leğene iyice akmaya başladığında vanayı sıkarak suyu kesmelisiniz,

·      Kombiyi açtığınızda barda bir düşüklük yoksa peteğinizin arzu ettiğiniz sıcaklığa geleceğini gözlemleyebilirsiniz.

Döküm Peteklerde Hava Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Döküm petekler ile panel petekler arasında ciddi bir farklılık olduğundan söz etmek gerekir. Bu durumda döküm peteklerin havasının nasıl alınacağını detaylı bir şekilde değerlendirmek önemlidir. İşte döküm peteklerde hava alma işleminin adımları!

·      Döküm peteklerin önemli bir kısmında purjör vanası bulunmamaktadır,

·      Purjör vanası olmayan peteklerde hava boru bağlantısı kısmından alınmaktadır,

·      Kombiyi kapattıktan ve küçük bir leğeni elinize aldıktan sonra boru anahtarı ile bağlantı noktasını gevşetin,

·      Gevşeme ile birlikte hava ve suyun leğene akacağını gözlemleyebilirsiniz,

·      Borular içerisindeki havanın tamamen boşaldığını düşündüğünüzde bağlantı noktasını sıkın,

·      Kombiyi açarak bar düzenlemesi yapın ve peteklerinizi güvenle kullanın.

Peteklerin Havasını Almak için Desteğe İhtiyaç Var mı?

Peteklerde hava alma işlemlerini gerçekleştirmek isteyen tüketiciler için öncelikli olarak profesyonel destek alma düşüncesi vardır. Çünkü peteğe zarar verilmesi ya da ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunun giderilememesi mümkündür. Ancak çoğu tüketici için bir purjör anahtarı yardımıyla hava alma işlemlerini gerçekleştirmek çok daha basit bir hal alacaktır.

Peteğin havasını alabileceğini düşünen tüketiciler bunu tercih etse de çoğu zaman yanlış uygulamalar nedeniyle ısınma sorunları ortaya çıkar. Bu da petekler neden hava yapar sorusunun çok daha derin problemlere yol açmasına neden olur. Siz de peteklerinizde hava oluşumu sorunuyla karşı karşıya kalmışsanız ve bu sorunu çözmede başarılı bir yaklaşım benimsemek istiyorsanız profesyonel destek almanız şart!

Peteklerde Hava Alma İşlemi ve Profesyonel Çözümler

Peteklerle alakalı hava alma işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken öncelikli husus profesyonel destek almaktır. Çünkü ekibimiz sizden gelen bütün talepleri karşılarken kalite odaklı bir yaklaşım benimsemeyi de hedefler. Bu çerçevede peteklerde hava alma işlemlerinin kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi şarttır.

Ekibimiz, peteklerinizin ön kontrollerini tamamladıktan sonra hava alma işlemlerini gerçekleştirerek gerekli çözümleri tamamlar. Havası alınan peteklerde ısınma sorunu ortaya çıkmadığı gibi verimlilik de çok ciddi seviyelerdedir. Bu durumda sadece kaliteli bir çözüme ulaşmış olmazsınız aynı zamanda verimliliği de elde etme şansınız olur. Kaliteli bir hizmet için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüm hakkı saklıdır.
X

Son Gezdikleriniz