Peteklerde Hava Olduğunu Nasıl Anlarız? - Demirtürk Sıhhi Tesisat - Cihazlı Kırmadan su kaçağı bulma, tespiti ve onarımı, makine ile tıkalık açma

Peteklerde Hava Olduğunu Nasıl Anlarız?

Peteklerde Hava Olduğunu Nasıl Anlarız?

Peteklerde hava olması durumu birçok ev ve iş yeri sahibi için en önemli tesisat problemlerinden bir tanesidir. Isınmaya yoğun bir şekilde etkileyen peteklerdeki havanın meydana gelmesini etkileyen birçok faktörün varlığından söz edebiliriz. 

Bir merkezi ısıtma sistemine yeni su eklendiğinde, sisteme belirli bir miktar hava da girer. Pompa çarkının hareketi de belirli bir miktarda hava yaratacaktır. Hava suyun içinde yükseleceğinden sistemde yüksek noktalarda toplanacağı için bu özellikle radyatörlerde ve yüksek sirkülasyon borularında fark edilir.

Bir Sistemde Hava Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Sıkışan havanın en yaygın alanı radyatörlerdir. Hava yayılan ısı miktarını azaltacağından bunu tespit etmek oldukça kolaydır. Merkezi ısıtma açıkken, radyatörün üstünü ve ardından altını hissedin. Üst kısım alttan belirgin şekilde daha soğuksa, radyatörde hava olma olasılığı yüksektir.

Çok ciddi durumlarda, radyatörün tamamı hava ile dolabilir. Bu nedenle sıcaklık farkı fark edilemez. Merkezi ısıtma açıldığında radyatörün tamamı soğu' ise sorunun çözüldüğünden emin olmak için radyatörün havasını almayı deneyin. Sadece sistemdeki hava değil kombilerde de hava meydana gelebilmektedir. 

Merkezi ısıtma pompası açık durumdayken radyatörlerin havasını almamak iyi bir fikirdir. Bunu yaparsanız, sisteme hava çekilmesi ve sorunlarınızı daha da kötüleştirme riski her zaman vardır.

Mühürlü bir sistemin havasının alınmasının daha sonra ayarlanması gereken basıncı azaltacağını unutmayın. Bu normalde sisteme giden ana soğuk su beslemesini açarak yapılır. Hava alma işlemine başlamadan önce sistemi nasıl yeniden basınçlandıracağınızı bildiğinizden emin olun. Şüpheniz varsa güvenilir tesisat uzmanlarına danışın.

Peteklerin Havası Nasıl Alınır?

Radyatörlerde oluşan havanın alınması için bazı sıralamaları izlemek gerekir. Söz konusu sıralamalar genel olarak aşağıdaki gibidir. 

·      Radyatörde ılık su varken merkezi Isıtma sistemini kapatın.

·      Hava tahliye vanasına bir tahliye anahtarı takın. Bu genellikle radyatörün bir ucunda üsttedir - bazı radyatör tasarımlarında arkada olabilir.

·      Dışarı çıkan suyu toplamak için bir parça eski bezi gevşekçe anahtarın etrafına sarın.

·      Hava tahliyesini saat yönünün tersine 1/2 tur çevirerek tahliye vanasını açın – dışarı atılan havanın tıslaması normal olarak duyulacaktır.

·      Vanadan su damlamaya başladığında, anahtarı saat yönünde 1/2 tur çevirerek vanayı kapatın. Aşırı sıkmayın.

·      Kalorifer sistemi kapalı bir sistemse, basıncı kontrol edin ve gerekirse basıncı gerektiği gibi tamamlayın. Genellikle 1 bar ama talimatları kontrol edin.

·      Dolaşım sistemi nasıl havalandırılır. 

Bazen radyatörün havasının alınması ısınmaması sorununu çözmez. Eğer bu gerçekleşirse ve radyatör kurulduğundan veya son çıkarıldığından/yeniden takıldığından beri hiç çalışmadıysa:

·      Koruma valfinin çok fazla kapatılmadığını kontrol edin

·      Bir termostat valfi takılıysa, çıkışta değil radyatörün girişinde olduğunu kontrol edin. Bu tür valfler, valfi yuvasından kaldırmak için genellikle sirkülasyon suyunun akışına ihtiyaç duyar.

Radyatör ısınmıyorsa ancak herhangi bir çalışma yapıldığından beri bir ara iyi çalışıyorsa:

·      Boru tesisatında bir hava kilidi oluşmuş olabilir.

·      Radyatörün girişi veya çıkışı tıkanmış olabilir, hem kontrol hem de blendaj valflerini açmayı deneyin. Sıfırlamak için blendaj valfindeki dönüş sayısını sayın. 

Her şey başarısız olursa, radyatörün çıkarılması ve tek tek bileşenlerin herhangi bir tıkanıklık olup olmadığı kontrol edilmesi gerekecektir. Tüm kazan sistemi ihtiyaçlarınız için firmamızın tesisat uzmanları iletişime geçin. 

Profesyonel Petek Temizliği

Peteklerdeki havanın alınması ve temizliğinin gerçekleştirilmesi için profesyonel bir destek almak gerekecektir. Bu noktada firmamız sizlere eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Alanında uzman ve profesyonel çalışanlarımız petek temizliği ve peteklerin havasının alınması noktasında sizlere destek olmaktadır. Kurulduğu günden bu yana müşterilerine kaliteli ve güvenilir bir şekilde hizmet veren petek temizliği firması olarak sizlere en iyi hizmeti sunmaktan gurur duyuyoruz. Yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmek olacaktır. 

Tüm hakkı saklıdır.
X

Son Gezdikleriniz