Kombi Suyunun Eksilmesine Neden Olan Etmenler - Demirtürk Sıhhi Tesisat - Cihazlı Kırmadan su kaçağı bulma, tespiti ve onarımı, makine ile tıkalık açma

Kombi Suyunun Eksilmesine Neden Olan Etmenler

Kombi Suyunun Eksilmesine Neden Olan Etmenler

Kaloriferinizi açmaya gittiğinizde kombinizde yanıp sönen kombinizin basıncının düşük olduğunu gösteren bir hata kodu bulmak çok can sıkıcı olabilir. Neyse ki, çoğu durumda bu, kendi başınıza çözebileceğiniz bir sorundur. Bu çok yaygın sorun hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik. 

Kombi içindeki suyun azalması veya fazla su basılması,

 Denge kabındaki havanın bitmiş olması,

 Kombi tesisatında su kaçağı olması,

 Kombi vanasının bozulması,

 Kombinin yıllık bakımlarının yapılmaması,

 Radyatör bağlantılarında kaçak olması,

 Genleşme tankının havasının bitmiş olması,

 Kombinin kullanım ömrünün bitmiş olması,

Kombi suyunun eksilmesi, kombinin basıncının düşmesine neden olur. Bu kapsamda kombinin basıncının yükseltilmesi için eksilen suyun yerine koyulması gerekir. Şimdi gelin, kombi suyu ve basıncı ile ilgili tüm detayları inceleyelim.

Kombi Basıncı Neden Bu Kadar Önemli?

Kombi basıncı, birçok insanın kafasını karıştıran bir şeydir. Neden bu kadar önemli? Basınç ne yapar? Esasen, kazan basıncı, kazanınızın sızdırmaz sistemi içindeki hava ve su dengesidir. Kombiniz düzgün çalışacaksa, doğru su ve hava dengesine sahip olmalıdır. Böylece sıcak suya ihtiyacınız olduğunda sistem bunu talep üzerine tedarik edebilir.

Kombinizde çok az basınç varsa, sızdırmaz sistemde yetersiz su olduğu anlamına gelir. Sonuç, evinizdeki suyu veya radyatörleri ısıtmak için çok az su akışı olacaktır. Öte yandan, aşırı kazan basıncı varsa, su ısıtma sisteminizden çok hızlı geçer. Bu nedenle, dengeyi doğru kurmak çok önemlidir.

Kombinin Basıncı İlk Kez Mi Düştü?

Bu sabah uyandıysanız ve kombinizin ilk kez basınç kaybettiğini fark ettiyseniz, paniğe kapılmayın. Bu çok yaygın bir durumdur. Zamanla, hatta bir gecede kombiniz su ve dolayısıyla basınç kaybedebilir. Tüm yapılması gereken kazanı doldurmak veya başka bir deyişle sisteme yeniden basınç vermektir.

Kombinizin Basıncını Kaybettiğini Nasıl Anlarsınız?

Sadece manometresine bakarak kombinizin basınç kaybedip kaybetmediğini bir bakışta anlayabilirsiniz. Bu, kazan kapağının ön tarafında olacaktır. Kombiniz kapalıysa, manometreniz yaklaşık 1 Bar'da yeşil bölge olmalıdır. Çalışıyorsa, basınç biraz yükselir ve sonra tekrar düşer. Yine de yeşil bölgede kalmalı.

Kombi Nasıl Yeniden Basınçlandırılır?

Genellikle, kazanınızı evde yeniden basınçlandırabilirsiniz. Bu basit talimatları izleyin:

·      Doldurma döngüsünü bulun. Bu doğrudan kazanın altında olacaktır. Doldurma halkası, iki veya bir siyah musluğa sahip gümüş bir esnek borudur.

·      Muslukları 45 derecede kilitlenene kadar tamamen açın. Basınç göstergesinin yaklaşık 1 Bar'a yükseldiğini göreceksiniz.

·      Gösterge yeşil bölgeye geldiğinde, muslukları orijinal konumuna geri çevirerek kapatın.

Kazan Basıncım Düşmeye Devam Ederse

Kazan basıncınız yeniden basınçlandırdıktan sonra bile düşmeye devam ediyorsa, sorunun nedenini belirlemek için bir profesyonel çağırmanız gerekecektir.

Aşağıdakilerden biri muhtemelen nedenidir:

 

Sisteminiz Sızdırıyor

Boru tesisatının herhangi bir yerinde olabileceğinden ve döşeme tahtalarının altında veya duvarlarda olabileceğinden, evinizin ısıtma sistemindeki bir sızıntıyı tespit etmek zor olabilir. Bir sızıntıyı belirlemek için, herhangi bir sızıntı kanıtı aramak için boru tesisatını mülk boyunca izlemelisiniz. Contalar zamanla zayıflayabileceğinden, boruların kıvrımlarını ve bağlantılarını kontrol etmek özellikle önemlidir. Bir sızıntı bulursanız, sistemi yeniden yalıtmak veya gerekirse yeniden boru hattı döşemek için Gaz Güvenliği Mühendislerimizden birini çağırmanız gerekir.

Kombiniz Eski

Kazanlar sonsuza kadar dayanmaz ve sizinki çok eskiyse, sızıntınızı tamir etmeye değmeyebilir. Böyle bir durumda, kazanınızı yeni, enerji tasarruflu bir yenisiyle değiştirmeniz daha iyi olur. Zamanla, aşırı kireç birikmesi gibi korozyon da başlayabilir ve bu yalnızca daha fazla soruna neden olmakla kalmaz, aynı zamanda sisteminizi daha az verimli hale getirir. Bu nedenle yenisine yatırım yapmak akıllıca olacaktır.

Kombiniz Sızdırıyor

Sistem sızıntısı, kombinizin sızıntısından daha yaygındır. Ancak genellikle düzenli ve aşınmış sistemlerde meydana gelebilir. Kapağını kaldırırsanız ve herhangi bir su belirtisi görürseniz kazanınızda bir sızıntı tespit edebilirsiniz, ancak bu işi Gaz Güvenliği Mühendislerimizden birine bırakmak her zaman en iyisidir. Kazan sızıntısı, sızıntı yapan bileşeni belirlemeleri ve ardından parçayı veya tüm kazanı değiştirmeleri gerekeceğinden, yalnızca kalifiye bir ısıtma mühendisi tarafından onarılabilir.

Arızalı Güvenlik Cihazı veya Parçası

Kombiniz, arızalı bir parça veya güvenlik tertibatı nedeniyle basınç kaybediyorsa, muhtemelen kombide bir arıza kodu görüntülenecektir. Bir arıza kodu görseniz de görmeseniz de ısıtma mühendislerimizden birini aramalısınız. Hangi bileşenin arızalı olduğunu belirleyebilir ve ardından onu onarabilir veya değiştirebiliriz.

Kombi Basıncım Düşmeye Devam Ediyorsa Ne Yapmalıyım?

Kombi basıncınız ilk kez düştüyse veya bu sadece ara sıra bir sorunsa endişelenmenize gerek yok. Sisteminizi yeniden basınçlandırmak için yukarıda özetlenen adımları izleyin ve normal şekilde devam edebileceksiniz. Bununla birlikte, sorun devam ederse ve kombiniz herhangi bir süre boyunca basıncı koruyamıyorsa, profesyonelleri aramanın zamanı gelmiştir.

Tüm hakkı saklıdır.
X

Son Gezdikleriniz