Kombi Çalışırken Peteklerin Havası Alınır mı? - Demirtürk Sıhhi Tesisat - Cihazlı Kırmadan su kaçağı bulma, tespiti ve onarımı, makine ile tıkalık açma

Kombi Çalışırken Peteklerin Havası Alınır mı?

Kombi Çalışırken Peteklerin Havası Alınır mı?

Kombi çalışırken peteklerin havası alınır mı diye merak ediyorsanız peteklerinizde hava yapma sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Bu sorunun üstesinden gelmek adına aşama aşama ilerlemek her şeyden önemlidir. Öncelikle peteklerin hava yapıp yapmadığını anlamak gerekir. Petekler ısınmıyor hava yaptı galiba diye düşünüp petek içindeki suyu boşalttığınızda ve tekrar peteğe su bastığınızda hava yoksa bile peteklerin içine hava girmiş olur durum daha da kötü hale gelir. Petekte hava varsa üst kısımlarında soğukluk görülür. Peteğinizin altı ısınmıyorsa hava sıkıntısı olmayabilir. Peteklerin içleri kirlenmiş ya da kombinizin devir daim sıkıntısı olabilir. Kalorifer peteklerinde hava olduğu tespit edildikten sonra purjör anahtarı ile havası alınır. Giriş bölümünde de dediğimiz gibi hava alma işleminde sıkça sorulan sorulardan biriside kombi çalışır durumdayken petek havası alınır mı sorusudur. Evet kombi çalışırken petek havası alınır. Peteklerin havası alınırken başka birinin hava alma işlemi bitene kadar kombiye sürekli su basması gerekmektedir. Hava alınırken purjör birden açılmamalıdır. Yavaşça alınan hava aynı oranda kombiden su basılarak takviye edilmelidir. Eğer petek içindeki havayı birden boşaltırsak ya da suyu hızlı bir şekilde basarsak kombi kendini kapatır ve arıza konumuna geçer. Arıza konumu çok önemli bir husus değildir. Kombi servisleri hava alma durumu esnasında kombinin kapatılıp petek havalarının havanın kapalı konumda iken alınmasını tavsiye ederler. Kombinin herhangi bir zarar görmeyeceğini bilseniz de siz yine de kombi kapalı konumda iken havayı almayı deneyin. Zira sorunu çözerken karşı karşıya kalacağınız hataların daha ciddi problemlere yol açabileceğini unutmamalısınız. Şimdi kombi çalışırken petek havası alınır mı? Sorusuna cevaplar!

Petekler Neden Hava Yapar?

Kombi açıkken petekteki havayı alıp almayacağınızı düşünmeden önce peteğin neden hava yaptığı sorusuna cevap vermek çok daha önemlidir. Çünkü bu soruya cevap vermediğiniz sürece soruna kalıcı çözüm bulmak mümkün olmaz. Aşağıda peteklerde hava oluşmasının nedenlerine daha yakından göz atabilirsiniz.

·      Peteklerin bağlantısı yapılırken içlerine biriken hava,

·      Peteklerde hava oluşumuna neden olacak ani sıcaklık değişimleri,

·      Peteklerde mevsim değişimleri sonrasında hava kontrollerinin yapılmaması,

·      Boruların hava oluşumuna müsait özelliklerde olması.

Tüm bu detaylar değerlendirildiğinde peteklerde hava ortaya çıkması çok yüksek bir ihtimaldir. Siz de bu konuda endişelerle karşı karşıya kalmışsanız yapmanız gereken sadece nasıl hava alma işlemi gerçekleştireceğinizi bilmektir. Aşağıda hem hava alma hem de hava alma işlemi sırasında dikkat edilmesi gerekenleri inceleyebilirsiniz.

Peteklerin Hava Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Peteklerde hava alma işlemlerinin yapılması için öncelikli olarak havanın varlığından emin olmak gerekir. Aksi takdirde peteklerde bulunan suyun boş yere akıtılması söz konusu olacaktır. Hava alma işlemleri öncesinde peteklerin elle kontrol edilerek her tarafının eşit derecede ısınıp ısınmadığını kontrol etmek gerekir. Isı farklarının olması durumunda hava alma işleminin gerekli olduğu açıktır.

El ile kontrolün yanı sıra peteklerde çeşitli cihazlarla da hava alma işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etmek gerekir. Bu alternatif hem daha kaliteli hem de daha sonuç odaklı bir çözümden faydalanabileceksiniz. Aşağıda peteklerde hava alma işleminin nasıl yapılabileceği sıralanmıştır.

·      Peteklerde hava almak için öncelikle purjör anahtarı, leğen ve kuru bir beze ihtiyaç vardır,

·      Bu malzemeleri hazırladıktan sonra purjör vanasını hafifçe açarak leğeni vananın altına tutmalısınız,

·      Hava varsa bir nebze hava çıktıktan sonra vanadan su akacaktır,

·      Su akması durumunda içerideki hava boşalmış demektir.

Bu işlem bazı eski tip peteklerde mümkün değildir. Bunun en büyük nedeni ise bu tip peteklerden herhangi bir vananın bulunmamasıdır. Peki, purjör vanası olmadığı durumlarda nasıl bir yol haritası izlemek gerekir? Tüketiciler için böylesi durumlarda hava alma işlemi yapılmaz mı? 

Eski Tip Peteklerde Hava Alma İşlemi

Eski tip peteklerde hava almak istediğinizde purjör vanası bulunmadığından dolayı hava alma işlemini bağlantı noktasından yapmanız gerekir. Bağlantı noktasını hafifçe gevşeterek buradan hava çıkışını sağlayın. Yeterli miktarda hava akışı sağlandıktan sonra ise yapmanız gereken sıkma işlemini yaparak peteklerinizi kullanmak olacaktır. 

Eski tip peteklerde de yeni tip peteklerde de hava alma işleminin her kış mevsimi öncesinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sonuç beklenenden daha az verimlilik olacaktır. Peki, peteklerdeki havanın boşaltılması esnasında kombinin durumu ne olmalıdır?

Peteklerin Havası Kombi Açıkken mi Yoksa Kapalıyken mi Alınmalı?

Petek havasını almak istediğinizde kombilerin açık ya da kapalı olmasının teknik anlamda bir sorun yaratmayacağını ifade etmek gerekir. Çünkü hava alırken kombide değişen çok ciddi bir şey olmayacaktır. 

Peteklerinizde çok ciddi miktarda hava birikmişse derhal hava alma işlemi yaparak verimli bir çözüme başvurmanız gerekir. Bu durumda kombide değişen sadece bar seviyesi olacaktır. Barın düşmesi nedeniyle de görülebilecek olan sorunların önüne geçmek adına kombinin su seviyesini yeteri miktarda arttırmalısınız. Anlık değişimlerin verimliliği etkilemeyeceğini bilerek hareket ettiğinizde sonuç tam da istediğiniz gibi olacaktır. 

Profesyonel Hava Alma İşlemleri

Hava alma konusunda en başarılı seçeneklerden yararlanmak istiyorsanız öncelikle bu işlemin her sene tekrar etmesi gereken bir durum olduğunu bilmelisiniz. Her sene hava alma işlemini tekrar ettiğinizde verimliliği yakalayabilirsiniz. Öte yandan kombi çalışırken ya da kapalıyken hava alacak ekibimiz profesyonel sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Siz de peteklerinizle alakalı en kaliteli sonuçlara ulaşmak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel ekibimiz sizin talebinize en uygun çözümü sunar. Hızlı ve pratik bir çözüme kavuşmuş olmanın ayrıcalıklarını siz de yakalayabileceğinizi unutmamalısınız.

Tüm hakkı saklıdır.
X

Son Gezdikleriniz