Banyo Gider Tıkanıklığı Nedenleri - Demirtürk Sıhhi Tesisat - Cihazlı Kırmadan su kaçağı bulma, tespiti ve onarımı, makine ile tıkalık açma

Banyo Gider Tıkanıklığı Nedenleri

Banyo Gider Tıkanıklığı Nedenleri

Ev sahiplerinin uğraşması gereken en can sıkıcı tesisat sorunlarından biri tıkanmış bir giderdir. Tıkanmanın nedeni ne olursa olsun, meydana geldiğinde her zaman bir acıdır. 

·       Çamaşır makinesi hortumu pimaş içine fazla itildiğinde pimaşı daraltır bağlantısı olan giderlerin atıklarıda orda birikir ve tıkanıklık meydana gelir.

·       Banyo duş giderleri tıkanıklığın en çok yaşandığı yerdir. Buradaki pimaşlar tuvalet pimaşları gibi geniş çaplı olmadığından dolayı tıkanma olasılığı da yüksektir. 

·       Banyo lavabosundan içeri kaçan katı sabun artıkları zamanla gidere giden saçlar ile birleşerek gideri tıkarlar.

 

·       Tuvaletlerde olduğu gibi, lavabo pis su giderlerinde yapım hatalarından ötürü yani gider hatlarının yanlış planlanmasından , eğim verilmemesinden dolayı sık sık tıkanabilmektedir.

 

·       Tıkanıklığın sebebi bazen de binanın ana gider borulardan gelen suyla da oluşmuş olabilir. Tüm binanın pis gider su tesisatları tek bir noktaya ana gider borusu dediğimiz daha büyük ebattaki 100’lük 125’lik pimaşlara bağlanmıştır. Ana giderlerde tıkanıklık oluşursa en alt kattaki dairenin tuvalet giderinden, yer süzgeclerinden ve küvet giderinden geri taşma yapmaktadır.

 

·       Banyoda klozet giderleri selpak ve peçeteleri doğrudan klozete atmanız sonucunda tıkanırlar. Bu alışkanlığın devam etmesi halinde binalara ilişkin ana logarların tıkanmalarını ortaya çıkar.

İyi haber şu ki, borularınızda ve giderlerinizde ciddi tıkanmaları önleyebilirsiniz. İşte tıkanmış giderlerin en yaygın nedenlerinden birkaçı ve bunların nasıl önleneceği.

Banyo Gider Tıkanıklıkları Neden Oluşur?

Saç ve Hayvan Kürkü

Özellikle duş ve küvetlerde giderlerin tıkanmasının yaygın nedenlerinden bir diğeri de saçlardır. Evcil hayvanlarınız varsa ve onları küvetinizde veya lavabonuzda yıkarsanız, hayvan kürkü de oldukça önemli bir tıkanıklığa neden olabilir. Gevşek saç ve kürk, borularda kalın, kalıcı tıkanıklıklar oluşturmak için sabun köpüğü ile birleşir.

 

Saç Tıkanması Nasıl Önlenir?

Açıkçası, saçlarınız uzunsa, o zaman saç borularınıza giriyor. Bir tahliye süzgeci kullanarak borularınıza giren saç miktarını azaltabilirsiniz. Uzun saçlarınız varsa, duşa girmeden önce saçınızı taramak, giderinizdeki saç tıkanıklıklarını da azaltabilir.

Borularınızı temiz ve sağlıklı tutmak için profesyonel bir tesisatçıdan yıllık kanal temizleme hizmetlerine yatırım yapmak da harika bir fikirdir. Bu, borularınızın, kanalizasyonların ve sıhhi tesisat sisteminizin ömrünü uzatacaktır.

Kağıt Ürünleri, Tuvalet Kağıdı ve Mendiller

Tuvalet kağıdı, giderlerinizden herhangi birine akıtılması gereken tek kağıt ürünü veya hijyen ürünüdür ve o zaman bile çok fazla sifonu çekmemelisiniz. Bir kutu mendil veya kağıt ürün üzerinde yıkanabilir ifadesini okuduğunuzda hemen şüphelenmelisiniz. Kağıt ürün tamamen parçalanmazsa, giderinizdeki sabun köpüğü, saç ve başka herhangi bir şeyle tıkanır. 

 

Kağıt Ürün Tıkanıklığı Nasıl Önlenir?

Kağıt ürünlerinizi çöp kutusuna veya geri dönüşüm kutusuna atarak borularınızın zarar görmesini ve evinizde olası su baskınlarını önleyin.

Sabun Köpüğü

Sabun pisliği, tıkanmış giderlerin en yaygın nedenlerinden biridir.  Sabun pisliği, tıkanmış giderlerin bir başka büyük suçlusudur. Sabun kalıntısı gidere doğru kayarak borularınızın iç kısmına yapışır ve genellikle saç ve alttaki diğer malzemelerle karışır. Bu olduğunda, bir tıkanıklık kaçınılmazdır.

Sabun Köpüğü Tıkanması Nasıl Önlenir?

Duşu veya küveti her kullandığınızda bir tahliye süzgeci veya ağ kapanı kullanarak sabun pisliğinin giderinizi tıkamasını önleyin. Bu, sabun ve saçın çoğunu gidere gitmesini ortadan kaldırır, böylece çok daha az tıkanmış küvet ve duş gideriniz olur. Ayrıca yılda bir kez profesyonellerden gider temizleme bakımı yaptırarak küvet veya duşunuzdaki gideri temiz tutabilirsiniz.

Mineral Oluşumu

Sıcak suyunuz çalışmıyorsa, profesyonel tesisatçılara su ısıtıcınızda tortu kontrolü yaptırmanın zamanı gelmiştir.   Tıkanmış giderlerin ana nedeni sistemdeki mineral birikimidir. Sert su içeren sistemler için mineral birikimi son derece maliyetli bir sorun olabilir. Zamanla, sert suda bulunan mineraller borularınızda birikerek su basıncının düşmesine, akışın yavaşlamasına ve boruların tıkanmasına neden olur.

Mineral birikimi aynı zamanda su ısıtıcılarına da zarar verir ve sonunda onları aşındırır. Sıhhi tesisat sisteminizdeki mineral birikimi kesinlikle izlenmesi gereken bir şeydir, bu nedenle abartılı tesisat faturaları sizi şaşırtmaz.

Mineral Birikmesi Tıkanması Nasıl Önlenir?

Mineral birikmesinden kaynaklanan tıkanmaları önlemek, borularınızın ve giderlerinizin sağlığı ve uzun ömürlü olması için çok önemlidir. Bir su yumuşatıcının takılması önemli bir ilk adımdır. Sert suyunuz varsa, su yumuşatıcı borularınızdan ve giderlerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca borularınızı yılda en az bir kez kontrol ettirmeli ve temizletmelisiniz. Firmamızın profesyonel kanalizasyon temizleme hizmetleri, boruların içini daha iyi görebilmemiz için video boru incelemelerini içerir. Bu, herhangi bir mineral birikimini izlememizi sağlar, böylece durumunuza göre özelleştirilmiş bir bakım planı oluşturabiliriz.

Ağaç Kökleri

Tıkanmış giderlerin en yaygın nedenlerinden biri sahte ağaç kökleridir. Borularımız çoğunlukla yer altında olduğu için ağaç kökleri oldukça büyük bir sorun olabilir. Zamanla, ağaçların ve diğer bitkilerin kökleri yayılır ve sonunda borularınızı tehlikeye atar. Doğru planlama veya düzenli kontroller olmadan, köklerin ne zaman bir sorun haline geldiğini bilmek bile zordur.

Ağaç kökleri, çatlaklar, boşluklar veya zayıflıklar yoluyla borulara girer. İçeri girdikten sonra köklerin boruları tıkaması zaman almaz. Ağaç kökü hasarı özellikle maliyetlidir çünkü genellikle boruların harap olmasına neden olur ve hasarlı boruların değiştirilmesi ucuz değildir.

Ağaç Kökü Tıkanması Nasıl Önlenir?

Ağaç köklerinden borularınızın tıkanmasını önlemek biraz zor çünkü yer altında büyüyen kökleri gözlemlemek imkansız. Yeni bir tesisat sistemi kuruyorsanız, boruları herhangi bir ağaç, çalı veya çalı yakınına döşemekten kaçının.

Rutin tahliye temizliği için yılda bir kez profesyonel bir tesisatçının gelmesini sağlayarak borularınıza göz kulak olun. Profesyoneller, herhangi bir tıkanıklık, tıkanıklık veya hasar aramak için borularınızın içini incelemek için bir kamera kullanır.

Tüm hakkı saklıdır.
X

Son Gezdikleriniz